Kotły na agropellet

Rosnące ceny nośników energii spowodowały, że węgiel, ekogroszek oraz pelety z trocin kosztują prawie 1000 zł za tonę. Jest to wysoka cena dla wielu rolników i farmerów tym bardziej, że wielu dysponuje we własnym gospodarstwie tańszym opałem – pochodzącym z biomasy agro np: ze słomy. Rozwiązaniem są kotły co z podajnikiem na agro biomasę.

biowarmer, kotły z podajnikiem na agropellet, kotły co z podajnikiem Są to brykiety ze słomy, które można wytwarzać w domowej brykieciarce a także pestki wiśni czy śliwek lub odpady zboża. Zaletą darmowej biomasy pochodzenia agro jest jej niski koszt produkcji oraz dostępność surowca do jej produkcji.

Tu odpowiedzią jest agropellets – tańszy substytut peletów z trocin np: Olimp, Lava czy Barlinek. Mamy o połowę tańszy opał a wciąż kaloryczne paliwo. Wystarczy dodać dobry wydajny piec na agropellets i mamy prawdziwie tanie ogrzewanie!

Co to znaczy dobry kocioł na agropellet?

Zacznijmy od tego że nie każdy piec nadaje się na to paliwo. Musi bowiem mieć efektywny i sprawdzony system oczyszczania palnika żeby się nie szlakował? Kotły c.o. z podajnikiem na agropellet i biomasę rozdrobnioną typu agro są już dostępne na rynku.

Agropellet ma więcej popiołu niż z trocin i szybciej zażużla palnik. Gdy nie ma skutecznego mechanicznego systemu czyszczenia, palnik po dniu użytkowania stanie nam i przestanie funkcjonować.

Poza palnikiem z mechanicznym czyszczeniem, musimy mieć w kotle z podajnikiem na agropellet ponadto:

  • dobry wymiennik ciepła ze względu na obniżoną kaloryczność opału
  • system czyszczenia wymiennika
  • ceramikę w komorze lub grubą blachę bo agropelety mają trochę więcej chloru niż trociny
  • wskazany jest wentylator wyciągowy ze względu na większą objętość strumienia spalin

W/w cechy wskazują, że do spalania agropelletu muszą być odpowiednio dedykowane kotły np: Biowarmer firmy Cichewicz

 

 

Laureat konkursu Greenevo – w którym wyłaniane są najbardziej innowacyjne i ekologiczne produkty produkowane w Polsce:

 

 

Poniżej kocioł na biomasę z automatycznym podawaniem paliwa, zawiera palnik ze śluzą celkową. Palnik spala każdy rodzaj biomasy ale przy zmianie paliwa muszą być zmieniane nastawy w regulatorze rk 2006.