Jak spalać agropellet ? Jak wyregulować palnik na gorszym pelecie ?

A CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY REGULACJI PALNIKA NA PELET PRZY SPALANIU GORSZEGO PELETU LUB AGROPELECIE ?

Pellet który spełnia jedną z norm dla tego paliwa czyli ÖNORM (M7135) lub DIN-Norm (DIN-Norm 51 731)  jest zazwyczaj wymaganym lub rekomendowanym paliwem do większości kotłów i palników. Wystarczy poczytać instrukcje palnika Pellas, KIPI czy Skiepko aby to zweryfikować.

Większość kotłów takich jak Kostrzewa czy Lazar wymagają takiej jakości peletu – z czego to wynika ?

Wynika to z konstrukcji tych pieców a w zasadzie ich palników. Są to palniki wykonane ze stali nierdzewnej, wyglądają przyzwoicie ale nie mają mechanicznego systemu odżużlania. A trzeba pamiętać, że pelet przemysłowy, z łuski słonecznika czy agropellet wymaga innych parametrów spalania. Jego cena jest niższa niż certyfikowanego pelletu DIN plus ale musimy przez to zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt do jego spalania.  Cena agropelletu jest 40 % niższa niż takiego pelletu z trocin. W skali roku są to więc znaczne oszczędności. Aby je osiągać musimy używać palnika z mechanicznym oczyszczaniem najlepiej ruchomymi rusztami lub palenisko typu schodkowego, gdzie ruchome płaskie ruszta lub sztabki poruszają się.

REGULACJA PALNIKA NA AGROPELLET

W przypadku spalania agropelletu mamy do eliminacji zjawisko koksowania i szlakowania paliwa. Na normalnym typowym palniku praktycznie uniemożliwia to jego automatyczną bezobsługową pracę. Paleniska ruchome, nie tylko same się oczyszczają czyli odżużlają, ale też przez to skuteczniej doprowadzają powietrze – napowietrzają pellet w palniku. Dzięki temu można go lepiej dopalić. Właśnie przez pryzmat powietrza, jego regulacji patrzeć należy na właściwą regulację palnika na pellet. Dlatego przy regulacji kotła peletowego najlepiej jest użyć profesjonalnego analizatora spalin, ale oczywiście nie każdy może się w niego wyposażyć.

Pierwszym problemem jaki możemy napotkać przy spalaniu agropelletu jest powstawanie spieków. Spiekami nazywamy zlepione
części popiołu. W optymalnych warunkach pelet powinien spalać się na sypki popiół. Spieki powstają zwykle wtedy, kiedy temperatura spalania paliwa jest zbyt wysoka.  W celu wyeliminowania powstawania tego zjawiska możemy spróbować dostosować ilość powietrza dostarczanego do palnika, czyli poprostu obniżyc obroty wentylatora. Musimy jednak pamiętać, że każda zmiana wpływa na spalanie.

Płomień przy spalaniu agropelletu powinien być żółto-pomarańczowy, rozchodzić się swobodnie w głowicy palnika. Zbyt jasny, krótki płomień, może oznaczać, że mamy za dużo powietrza. Ciemno-pomarańczowy, czerwony, wydłużony płomień oznacza, że mamy za małą moc dmuchawy czyli zbyt mało napowietrzone palenisko.

Ustawienia należy zmieniać małymi krokami, płynnie i precyzyjnie. Należy dać palnikowi czas po każdej zmianie na reakcję. Jeżeli
zmniejszamy moc na przykład o 2%, musimy poczekać kilka cykli podawania i dopiero wtedy sprawdzić jak wygląda płomień.
Zawsze należy weryfikować wprowadzone nastawy czy zmiany poprzez analizę gazów albo kontrolę wizualną płomienia. Unikniemy wówczas przykrych niespodzianek w postaci np; zabitego palnika w środku nocy.

Musimy w związku z tym zwrócić uwagę na dozowanie paliwa. Niektóre pelety z dodatkami lakierów na przykład palą się dużo wolniej niż zwykły pelet. Może to skutkować tym, że dawka paliwa, która było optymalna dla dobrego peletu będzie za duża dla tego słabszej jakości. Gromadzenie się coraz większej ilości nie przepalonego peletu może powodować zapychanie się palnika, przesypywanie niedopalonego paliwa,

Jasność płomienia odczytana przez fotokomórkę ma niebagatelny wpływ na praccę palnika. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu odczytana jasność na palenisku spadnie poniżej pewnego zadanego progu, sterownik rozpocznie procedurę ponownego startu, czyli znowu dorzuci dawkę paliwa dla rozpalania. Jeżeli w tym momencie na palniku już będzie bardzo dużo paliwa, może dojść do nadmiernego wydymienia, czy nawet COFNIĘCIA PŁOMIENIA.

Przy tego typu problemach, bardzo pomocny jest palnik z mechanicznym systemem czyszczenia rusztu. Takie palniki oferuje firma Cichewicz kotły co od wielu lat  i ma duże doświadczenie w tym zakresie.  Tego typu palniki pozwalają
na usuwanie spieków bez konieczności naszej ingerencji, pracują automatycznie opierając się na pracy serwomotorów. Spalają trudne rodzaje biomasy np: agropellet, łuskę słonecznika, owies i zboża czy brykiety ze słomy.
Najlepszym rozwiązaniem dla agropelletu  w przypadku palników małej mocy, czyli takich dla domów jednorodzinnych, jest zatem palnik wyposażony w system oczyszczania całej powierzchni rusztu tak jak w palnikach Cichewicz MOC .  W takich palnikach czyszczenie odbywa się po wygaszeniu palnika co wykonywane jest całkowicie automatycznie – palniki same się rozpalają, wygaszają i modulują moc. Możliwe jest też ustawienie czasu, po którym, gdyby kocioł pracował ciągle, zatrzyma go, przeprowadzi proces czyszczenia i zrobi restart.

Co to jest modulacja mocy ?

To nic innego jak regulowanie mocy paleniska poprzez odpowiednie nastawy dawki paliwa i powietrza. Są one dobierane automatycznie dzięki czemu palniki pracują w zakresie mocy 30 -100 %. Wpływa to nie tylko na oszczędność paliwa a także na lepsze dopasowanie wytwarzanej energii cieplnej do zapotrzebowania na ciepło budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *